Skip links

O NAS

Historia MiMed okiem Michała

Jak łatwo się domyślić, nazwa firmy pochodzi od mojego imienia Michał i branży medycznej, w której jestem ratownikiem medycznym.

Wszystko zaczęło się bez większego planu. Praca w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie opierała się o umowę kontraktową, co wymagało ode mnie założenia firmy. 1 października 2007 roku MiMed był oficjalnie zarejestrowaną działalnością. Pierwsze miesiące polegały przede wszystkim na rozliczaniu dyżurów w pogotowiu.

W pewnym momencie stwierdziłem, że skoro mam już firmę oraz angażuję się w prowadzenie zajęć z pierwszej pomocy dla wolontariuszy, to chcę zacząć to robić też komercyjnie.

Pierwsze szkolenia zrealizowaliśmy w 2011 roku dla Straży Miejskiej w Koszalinie oraz Urzędu Gminy w Manowie. Nie ukrywam, że było to dla mnie ogromne przedsięwzięcie.

Szkolenie dla Straży Miejskiej w Koszalinie

Zacząłem inwestować w sprzęt szkoleniowy: pierwszy fantom, defibrylator AED, apteczkę, potem następne zakupy i tak krok po kroku rozwijałem dalej moją firmę. Wymagało to ode mnie wiele wyrzeczeń, cierpliwości, a lata pracy nauczyły mnie pokory i wiary w to, co sobie zaplanowałem.

W marcu 2011 zadzwonił telefon i otrzymałem propozycję stworzenia planu szkolenia dla jednej z koszalińskich firm – windhunter_academy. Podjąłem się tego zadania i je zrealizowałem, a wynikiem tego jest nasza współpraca, która świetnie się układa do dnia dzisiejszego. Dla firmy windhunter_academy realizujemy średnio cztery szkolenia w zakresie pierwszej pomocy według normy Global Wind Organisation tygodniowo!

W międzyczasie kolejne firmy zgłaszały się do mnie na szkolenia z pierwszej pomocy, a ja zacząłem odczuwać mocno brak godzin w każdej dobie. To był moment kiedy MiMed zaczął się rozrastać. Do firmy dołączyli nowi instruktorzy – ludzie pełni pasji i chęci przekazywania wiedzy innym.

Rok 2011 to także czas, kiedy wdrożyłem, razem ze sztabem bliskich mi ludzi, pomysł, który miałem rozpisany w notesie już dawno. 17go września 2011 r. przeprowadzono w Mielenku I Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Do roku 2023 wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, wieloma sponsorami i wolontariuszami w całym powiecie przeprowadziliśmy 11 edycji. Zawody cieszą się coraz większą popularnością wśród lokalnych jednostek OSP. Nasze przedsięwzięcie jest wspierane przez lokalną społeczność i cieszy się ogromną popularnością.

W 2014 roku, kiedy już mieliśmy zbudowane profesjonalne zaplecze sprzętowe i doświadczonych instruktorów, postanowiłem zrobić kolejny krok. Wystąpiłem do Wojewody Zachodniopomorskiego o zatwierdzenie programu kursu w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), czyli najwyższego pod względem zakresu merytorycznego kursu w Polsce dla osób bez medycznego wykształcenia. Po dopełnieniu wszystkich formalności i pozytywnej weryfikacji otrzymaliśmy akredytację do organizacji i egzaminowania w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy!

Od 2014 roku do końca 2023 roku zorganizowaliśmy ponad 40 kursów szkoląc niemal 700 osób! Naszymi kursantami byli przede wszystkim strażacy ochotnicy, ale nie brakowało także policjantów, żołnierzy, opiekunów medycznych i osób prywatnych.

Kiedy organizację Kursów KPP opanowaliśmy z całym zespołem MiMed niemal idealnie, znów zapragnęliśmy czegoś więcej, czegoś nowego i ambitnego.

Rok 2018 poświęciłem na przygotowanie merytoryczne i sprzętowe, uzyskanie akredytacji i pozwoleń do organizacji i prowadzenia szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego ratowników medycznych.  W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy pierwsze seminarium doskonalące dla ratowników medycznych realizując temat Segregacji Medycznej TRIAGE.  Od tamtej pory zrealizowaliśmy aż 72 seminaria i warsztaty z różnych dziedzin ratownictwa medycznego oraz 11 Kursów Doskonalących Ratowników Medycznych.

Seminarium dla ratowników medycznych

Stale poszerzamy ofertę tematyczna naszych szkoleń, bierzemy udział w konferencjach naukowych i sami się szkolimy, aby proponować naszym słuchaczom najwyższy standard oraz nowinki ze świata medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego.

W sierpniu 2023 roku otrzymaliśmy propozycje realizacji transportów sanitarnych i medycznych dla pacjentów Przychodni Lekarskiej Sanatus. Inwestycja w karetki transportowe zaowocowała tym, że na koniec 2023 roku obsługujemy w tym zakresie już 4 przychodnie lekarskie oraz 2 szpitale!

Od poniedziałku do piątku nasze zespoły realizują transporty, a w weekendy prowadzą obsługę medyczna różnorodnych imprez. Podjęliśmy współpracę z Klubem Piłkarskim Gwardia Koszalin, Viktoria Sianów, jesteśmy jednym ze sponsorów Koszalińskiego Klubu Piłki Ręcznej eLink Gwardia Koszalin,  zabezpieczamy zloty morsów w Łazach, biegi i rajdy rowerowe, a także imprezy firmowe i koncerty, dożynki, festyny, w których trakcie uczymy resuscytacji krążeniowo oddechowej i realizujemy pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa.

Zabezpieczenie medyczne dożynek w Tychowie 2023Karetka MiMed

 

 

 

 

 

 

 

 

W chwili obecnej jesteśmy na etapie projektowania nowoczesnego centrum treningowego ratownictwa medycznego i technicznego, w którym szkolić się będą nie tylko ratownicy medyczni, ale także strażacy! To nowy kierunek w naszych szkoleniach, ale dzięki ponad 15 letniej współpracy z jednostkami ochrony przeciwpożarowej mamy ogromną wiedzę na temat tego, jakie elementy trzeba doskonalić tak, aby strażacy ratownicy w swoich akcjach byli jeszcze bardziej skuteczni.

Już niebawem poznacie nasze nowe działania…